czwartek, 4 września 2014

Łazanki

Jest to bardzo proste i tanie danie, idealnie pasujące do jesiennej i zimowej pogody. Poniższe składniki wystarczają na dwa obiady dla dwóch osób, więc połowę można zamrozić na kiedy indziej.

Składniki
  • 70 dag pieczarek
  • 70 dag kiszonej kapusty
  • plaster boczku – około 1x15x7 cm3
  • 2 chlupki oleju
  • duża szczypta soli

Jeżeli kapusta jest bardzo kwaśna lub słona, to trzeba ją opłukać lekko na sicie. Kapustę kiszoną należy pokroić w drobne kawałki, bo duże kawałki będą się ciągnąć na widelcu. Pieczarki obieramy i kroimy w plasterki, a boczek w bardzo drobną kostkę.

Do głębokiej patelni wlewamy olej i podgrzewamy go. Na podgrzany olej wrzucamy boczek, a po kilku minutach pieczarki i dużą szczyptę soli. Gdy pieczarki się uduszą i puszczą sok, można już dorzucić kapustę. Przez pierwsze 15 minut należy to wszystko dusić bez pokrywki. Jeżeli zacznie przywierać do dna garnka, to dolać chlupek wody.

Po 15 minutach przykrywamy pokrywką, mieszając od czasu do czasu i dusimy jeszcze przez 15 do 30 minut. Jeżeli przywrze do dna, to dajemy chlupek wody. Co jakiś czas trzeba próbować, czy kapusta jest miękka. Jeżeli jest miękka, to można już wyłączyć gaz.

Kapustę z pieczarkami dzielimy na pół i połowę zamrażamy na kiedy indziej. Gotujemy makaron w takiej ilości, aby objętościowo było go tyle samo, co kapusty z pieczarkami i boczkiem – dodajemy ugotowany makaron do kapusty i przysmażamy/dusimy przez około 5-10 minut. Najlepiej do łazanek nadaje się makaron falbankowaty.